Jedna konstrukcja wiele możliwości. Każdego dnia można zakomponowac inaczej plac. Pomysł powstał na placu w Bratysławie, jest wykorzystywany przez całą dobę i pełni wiele funkcji. Jakie?
Przestrzeń publiczna to oczywiście place, ulice i towarzyszące im budynki. Aby powstała dobra przestrzeń, należy ją tak urządzić i wypełnić funkcją aby przyciągnąć użytkowników. Jednak do tego nie tylko potrzeba chęci architekta. Jednym z takich przykładów jest Otwarta Biblioteka w Magdeburgu, projektu KARO - architekten.
Czasem jest koniecznością wybudowanie pustego placu z jednolitą i jednopoziomową posadzką. W ten sposób będzie on mógł być aranżowany i wykorzystywany w każdy sposób. Jednak można wprowadzić tu pewien niewidoczny żart ...
Przestrzeń tworzą budynki... jeśli ich stan nie jest atrakcyjny ani niczym innym się nie wyróżnia, lecz wręcz przeciwnie, aż odstrasza, miejsce to nie może liczyć na wielu gości... Jednych z takich miejsc były Favele w Rio de Janeiro. Jak wyglądają dziś?
Przekrycia, to ważny element placu i przestrzeni. Można tu iść za wodzą fantazji i inspirować się naturą, elementami małej architektury, rzeczami codziennego użytku... Architekci z Paredes Pino Architects poszli z falą parasolek na jednym z placów Kordoby.
Polska przestrzeń społeczna niestety bardzo powoli rozwija się, ale może kiedyś dorównamy naszym sąsiadom w trosce o wizerunek ulic i placów? Bardzo dobrze zapowiada się, odświeżona przestrzeń na granicy Krakowskiego przedmieścia, gdy został otwarty pawilon na skwerze Hoovera. Czy inwestycja przydała się miastu i czy ożywiła to miejsce?
Czasami nie potrzeba wiele, aby obudzić ciekawość, zainteresowanie i aktywność użytkowników przestrzeni publicznej. Berliński projekt zakładał wprowadzenie ludzi, w różnych ustawieniach, czasem dziwnych, czasem grupowych, czasem niemożliwych. Jak zareagowali przechodnie?
Ogrody botaniczne to ta żyjąca część przestrzeni publicznych. Nie tylko ich atrakcja musza być rośliny. Architekci z biura Plus B zaproponowali niesamowite instalacja - przekrycia i nazwali je Orquideorama. A wszystko w Kolumbii, w ogrodzie Medellín.
Wszystko ma swój czas, tak jak my się starzejemy, starzeją się budynki, miejsca publiczne, parki, ogrody. Należy o wszystko dbać, leczyć to, a nie raz przywracać lub nadawać nowe życie. Nowe życie od architektów ze studia Corner Field Operations, dostała stara trasa kolejowa w Nowym Jorku.
Czasem potrzeba czegoś małego i mało znaczącego aby obudzić uśpione miejsca. Jeden element na nieżyjącym placu Grotekerk w Rotterdamie, wprowadzony przez architektów z Atelier Kempe Thill miał na celu pobudkę dla tej historycznej przestrzeni. Czy zabieg się udał?
Wąska luka pomiędzy budynkami, uśpiona, przyciemniona, zarośnięta roślinnością, brudna, zaśmiecona ... i jeszcze wiele złego. Tani sposób na poprawę jakości przestrzeni? Proszę bardzo! Tak to widzą architekci z Atelier d'architecture autogérée, czyniąc ją nowym Pasażem 56!
Każdy z nas nie raz korzystał z Google maps. Nawet przed jakimś wyjazdem na wakacje studiujemy plany miast z lotu ptaka, aby jeszcze lepiej poznać przyszłe uliczki i place. Poniżej wideo, ciekawostka Google maps, która pomaga odnaleźć w świecie odpowiednie kształty placów.