28 lutego 2011

PLAC: Kikar Levana - nietypowy plac

Każdy ceniony w świecie architekt przez lata stara się wytworzyć swój niepowtarzalny i rozpoznawalny styl. Taka teoria powinna dotyczyć również wielu młodych twórców różnych dziedzin. Jednym z tych wiekowych i doświadczonych jest Dani Karavan, izraelski rzeźbiarz, twórca wielu niesamowitych i tajemniczych przestrzeni. Jedną z nich jest plac Kikar Levana w Tel Avivie.

Plac Kikar Levana uważany jest za ekologiczną lub współgrającą ze środowiskiem rzeźbę  „siedzącą” na szczycie małego wzgórza w parku Edith Wolfson, w Tel Avivie. Jest to najwyższy punkt wznoszący się nad stolicą. Prace nad realizacją projektu trwały 11 lat (1977-1988). Nazwa placu jest najprawdopodobniej związana z potoczną nazwą miasta: Białe miasto.  Biały plac nie jest miejscem najbardziej uczęszczanym przez turystów, spacerują tu głównie mieszkający w pobliżu właściciele rezydencji. Możemy stąd podziwiać cudowny widok na Tel Aviv.



Do budowy placu Karavan postanowił użyć beton. Dzięki temu budowla tworzy znakomity kontrast z otaczającą go zielenią i zabudową miasta, która w większości wykonana jest z żelbetonu. 
Kikar Levana jest wzniesiony na rzucie prostokąta o wymiarach 30 X 50 m. Do placu wiodą schody, przedzielone na pół szczeliną, która łączy się z podobną przerwą występującą na jednym z elementów placu. W skład jego kompozycji wchodzą budowle, które bardzo często można dostrzec w architekturze Karavana.




ELEMENTY:
  • piramida - nie jest idealna, ponieważ z jednej strony ma wyciętą pewną część.
  • półkula - rozcięta w połowie. Z jej środka wyrasta drzewo oliwne. Przecinająca szczelina jest nadal kontynuowana poza granicami półkuli, tworzy w ten sposób zielony pas. 
  • wieża - ustawiona na osi przecięcia półkuli, również pod nią umieszczony jest zielony pas- trawnik. To najwyższy punkt placu. Jest zbudowana z prostopadłościanów, ułożonych w pewnym porządku.
  • schody - podobnie jak wieża, ściany otaczające 16 schodków, zbudowane są z betonowych bloków. Stopnie prowadzą właściwie do nikąd… a właściwie, może na punkt widokowy? Ze szczytu (zabezpieczonego barierką) możemy podziwiać panoramę Tel Avivu. 
  • ściana - podobnie jak w przypadku wieży i rozciętej półkuli, podobny układ tworzy ściana i wyżej opisywane schodki. Tworzą ją cztery cienkie bloki, między którymi są wąskie szczeliny przez które w znakomity sposób można obserwować efekt świetlny, o każdej porze dnia.  Szczeliny są kontynuowane, poprzez  poprowadzenie ich w posadzce.  Ściana przez miejscowych zwana jest także fletem, ponieważ przechodzący przez szczelinę wiatr tworzy muzykę.
  • wgłębienie terenu - w tym miejscu również występuje kontynuacja osiowa. Tym razem występuje ona między piramidą a kwadratowym wgłębieniem. Ze wszystkich krawędzi tej figury prowadzą cztery schodki w dół . Jest tu jeszcze jeden  sposób pokonywania wysokości: mocno nachylona rampa, często wykorzystywana przez dzieci jako zjeżdżalnia.
  • półkoliste wgłębienie - ten typ obniżenia terenu występuje na jednym z boków prostokąta, od strony wieży i półkuli, tworząc z nią pewne powiązanie. Tu podczas opadów gromadzi się woda, która następnie jest odprowadzana dzięki lekkiemu nachyleniu posadzki. Wgłębienie jest wyłożone pewnym błyszczącym materiałem, który pięknie odbija padające światło.  






Biały plac to jeden z najsławniejszych placów autorstwa Daniego Karavana. Autor jako wyposażenie stosuje małą architekturę. Ciekawostką jest, że elementy te, to bryły, które towarzyszą artyście praktycznie w każdym projekcie. Mimo tego, w każdej realizacji Karavan potrafi zaskoczyć odbiorcę ich odmienną funkcja. 



„Kikar Levana” jest zbudowany na planie prostokąta. Jego posadzka mimo jednolitego materiału jest uatrakcyjniona poprzez wprowadzenie podziału. Dzięki temu nie jest ona nudna i z każdym krokiem zaskakuje obcującego. Sprawiają to: szczeliny, trawniki, wgłębienia.  Rola podziału nie kończy się na podłożu, jest ona nadal kontynuowana przy małej architekturze- wyposażeniu.


Autorem placu jest izraelski rzeźbiarz Danii Karavan. Jest on wybitnym rzemieślnikiem znanym na całym świecie. Jego dzieła możemy oglądać w: Izraelu, Niemczech, Francji i we Włoszech . Jego międzynarodowa popularność wzrosła po Bielanach architektury w Wenecji w 1976 roku. Od tamtej pory prace Karavana są wystawiane w muzeach i galeriach całego świata.



INFORMACJE:
nazwa projektu: Kikar Levana, "The white square", Plac Biały
architekt: Dani Karavan
lokalizacja: Izrael, Tel Aviv
realizacja: 1977-1988 r.


linki: http://www.danikaravan.com/
 

   

4 komentarze:

  1. stary a wygląda jak nowy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. byłem.. robi wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. 25 yr old Administrative Officer Arthur McGeever, hailing from Camrose enjoys watching movies like Doppelganger and Tai chi. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Mercedes-Benz 540K Spezial Roadster. sprawdz

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...