Przestrzeń publiczna to oczywiście place, ulice i towarzyszące im budynki. Aby powstała dobra przestrzeń, należy ją tak urządzić i wypełnić funkcją aby przyciągnąć użytkowników. Jednak do tego nie tylko potrzeba chęci architekta. Jednym z takich przykładów jest Otwarta Biblioteka w Magdeburgu, projektu KARO - architekten.
Skąd inspiracja architektów na budynek biblioteki? Bardzo proste, dawniej w tym miejscu stał budynek o takiej samej funkcji, jednak został zdemolowany w ciągu kilku lat. Ludzie przyzwyczaili się do dawnego obiektu i architekci zdecydowali, że wyparty przez rozwój techniki, ery elektronicznych książek oraz internetu, nawyk czytania książek, można przywrócić w nowej, ładnej i przyjaznej przestrzeni. Nieco inaczej.

Projekt znalazł swoją lokalizację w południowo - wschodniej dzielnicy Magdeburga, Salbke. Miejsce to należy do bardzo zaniedbałych obszarów miasta. Wieczorami mało kto wychodzi na zewnątrz, nie ma tu życia, podobnie jak w wielu innych wschodnich rejonach Niemców. Dlatego wymaga to reaktywacji poprzez wprowadzenie odpowiednich elementów i zabiegów architektoniczno - urbanistycznych.
W 2005 roku, w Salbke, pojawił się projekt "City in trial", który miał na celu poprawę warunków i relacji społecznych tego miejsca. W ramach tych działań powstał pomysł polegający na umocnieniu więzi lokalnych mieszkańców i pobudzenia w nich chęci do współpracy, która ma poprawić tutejszą przestrzeń społeczną. Zoorganizowaną akcję zbiórki starych książek, zgodnie z symbolem istniejącej tu dawniej biblioteki. Ta partycypacja społeczna była początkiem powyższej realizacji. Zebrane książki znalazły swoje miejsce w starym budynku, który tu pozstał, przylegającym do sklepu.
Mieszkańcy zoorganizowali tu dwa razy w tygodniu wieczory poezji, czytania książek, a także planowali festiwale. Zebrano dwadzieściatysięcy skrzynek piwa i skonstruowano model przyszłej biblioteki w skali 1:1. Po kilku miesiącach akcji i widocznym zainteresowaniu mieszkańców, zaczęto starac się o większy rozwój. Zebrano odpowiednie środki do zagospodarowania placu i zbudowania nowego domu, dla zbiorów książek.
Powstanie biblioteki jest skutkiem lokalnej partycypacji i wielkiego angażu w zawierzone zadanie. Budynek wraz z placem został oddany do użytku w 2009 roku. Jego konstrukcja i forma nie jest skomplikowana, dzięki temu bardzo swobodnie wpasowuje się w otoczenie i lekko sie wyróżnia. Charakterystyczna elewacja budynku została wykonana z recyklingu dawnych elementów, zburzonego wcześniej obiektu z lat 60-tych. Dzięki temu, koszt budowy zmienijszył się wielokrotnie. Plac ma bardzo prostą kompozycję. Jest tu troche zieleni, zróżnicowane poziomy, a także trochę drewna. Obiekt jest otwarty w każdej chwili można przyjść i wypożyczyć sobie skiążkę. W największej bryle budynku biblioteki znajduje się kawiarenka. Nic tu się nie notuje i dokumentuje, mieszkańcy ufają sobie, ponieważ wiedzą, że gdyby nie ich angaż nie byłoby tego miejsca.
Zobacz opinię jury międzynarodowego konkursu: PUBLIC SPACE - premio europeo 2010!
INFORMACJE:
nazwa projektu: Otwarta biblioteka
architekt: KARO architekten
lokalizacja: Niemcy, Magdeburg - Salbke
realizacja: model 1:1 - 2005, budowa - 2009 r.
architekt: KARO architekten
lokalizacja: Niemcy, Magdeburg - Salbke
realizacja: model 1:1 - 2005, budowa - 2009 r.
źródło obrazków: >>>
obecnie, biblioteki nie słuużą tylko do wypożyczania ich zawartości, sa wielofunkcyjne. To świetny przykład, którym powinny się inspirować małe miasteczka i wioski na rozwój kultury partycypacje społeczną :)
OdpowiedzUsuńidealne do mojego miasta! :)
OdpowiedzUsuńświetna biblioteka, nowoczesna i wielofunkcyjna, taka powinna być biblioteka we współczesnym świecie :)
OdpowiedzUsuń