6 marca 2011

Sposób na ogród botaniczny - Orquideorama

Ogrody botaniczne to ta żyjąca część przestrzeni publicznych. Nie tylko ich atrakcja musza być rośliny. Architekci z biura Plus B zaproponowali niesamowite instalacja - przekrycia i nazwali je Orquideorama. A wszystko w Kolumbii, w ogrodzie Medellín.





Orquideorama to instalacja w ogrodzie botanicznym w Medellín, w Kolumbii. Jest to propozycja  architektów z pracowni Plus B na doskonałą grę architektury z przyrodą. Projekt powstał w 2005 roku, a cała konstrukcja została wzniesiona w 2006 roku. 

  
Cały proces inwestycyjny od samego początku opierał się o zestaw zasad skomponowanych przez pomysłodawców i projektantów. Jedna z nich to „architektura i organizmy”. Zwraca ona uwagę na to, aby cały nowy kompleks nie zakłócił, życia obecnych już tu organizmów. Te dwa światy powinny ze sobą współgrać, np. poprzez ażurowość konstrukcji roślinność może przechodzić pomiędzy elementami i je opasać, a zwierzęta mogą tu odnajdywać schronienia. Kolejną znaczącą zasadą jest: „wznoszenie architektury jak sianie kwiatów”. Dotyczy to sposobu rozmieszczenia elementów architektonicznych. Jak można zauważyć na planie, „kwiaty” są blisko siebie umieszczone i stykają się swoimi płatkami. Nie są one rozsiane po całym terenie parku tylko w jednym miejscu. Jeżeli ogród będzie chciał wznieść kolejne, to tylko przy już obecnych. „Trzy gatunki kwiatów – trzy rodzaje struktur w architekturze”. Dzięki tej zasadzie sformułowano systematykę w projekcie:

1. Kwiat - drzewo – światło: to małe tymczasowe ogrody
2. Kwiat – drzewo – rośliny: to miejsca dla tropikalnych kwiatów, np. storczyków
3. Kwiat – drzewo – zwierzęta: to miejsca udogadniające życie zwierzętom, np. dokarmianie ptaków, a także         wydzielone obszary ze specjalnymi hodowlami motyla.




Inne zasady jakie panują w ogrodzie i instruowały projektantów to:  Dwie skale organiczności, organiczność jako materiał organizacji, organiczność jako zjawisko środowiska, Orchideorama nie jest przechowalnią.  Konstrukcja jednego „kwiatu” to stalowy słup i sześć sześciokątnych płatków. Cały szkielet obłożony jest ażurowymi drewnianymi płytami. W „płatkach” jest wbudowana specjalna instalacja gromadząca wode deszczową, która jest następnie wykorzystywana przez rośliny rozwijające się pod konstrukcją. Dzięki tym zabiegom całość żyje ze sobą poprzez delikatną relację architektury z naturą.





INFORMACJE: 
nazwa projektu: Orquideorama
architekt: Plan B
lokalizacja: Kolumbia, ogród Medellin
realizacja: 2006 r.


linki:
www.planbarquitectura.com
źródło obrazków: >>>

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...